موقعیت در سایت : Skip Navigation Links کتابخانه - معرفی کتابخانه
 
   معرفی   معرفی کتابخانه شرکت داده پردازی ایران


کتابخانه در بدو امر ابتدا در شرکت آی بی ام (ایران) IBM تأسیس و در مجموع به عنوان پشتیبان واحدهای عملیاتی شرکت در زمینه ارائه منابع و مراجع چاپی عمل می نمود . روش کار بدین صورت بود که منابع کتابخانه با درنظر گرفتن سرویس و نوع محصولاتی که توسط شرکت آی بی ام درایران عرضه می گردید مستقیماً از آمریکا یا دفاتر اروپایی شرکت یادشده به کتابخانه ارسال و در دسترس کارشناسان و علاقمندان قرار می گرفت . علاوه بر آن بر اساس روال آموزشی دوره های خاص ، کارشناسان ، پس از حضور در برگزاری دوره های مرتبط با محصولات جدید مجموعه کاملی از کتب و جزوات مرتبط را دریافت نموده و این امر موجب می گردید که از لحاظ منابع اطلاعاتی کارشناسان مذکور نیازهای ضروری خویش را از منابع غیر از کتابخانه تامین نمایند . لیکن با تغییر مالکیت شرکت و کاهش وابستگی سیستم که مقارن با تحولات چشمگیر علوم کامپیوتر در سطح دنیا بود، مدیریت و به موازات آن کارشناسان شرکت ، برای انتخاب محصول و ارائه خدمات مرتبط به منابع معتبرو گوناگون اطلاعاتی ، نیازمندی بیشتری احساس نمودند.
از سوی دیگر روند قبلی کتابخانه ، جوابگوی ارائه سرویس و خدمات مناسب نبود . لذا در سال 1367 با تغییر نگرش مدیریت و با استفاده از متخصصین کتابداری و اطلاع رسانی ، اداره کتابخانه به صورت علمی مدنظر قرار گرفت . بدین ترتیب کتابخانه با تهیه انواع منابع (کتب لاتین ، فارسی ، CD ، نشریات ادواری فارسی و لاتین و …) شروع به گسترش و تقویت سرویس دهی خود نمود تا هرچه بهتر و پربارتر در راستای جوابگویی نیازهای برنامه نویسان و متخصصین قدم بردارد.
کتابخانه شرکت داده پردازی ایران تا سال 1381 در ساختمان مرکزی شرکت مستقر بود که همزمان با انتقال مرکز آموزش عالی انفورماتیک (دانشکده) شرکت به حوالی ساختمان مرکزی ، به منظور استفاده بهینه دانشجویان این مرکز به دانشکده منتقل گردید.


نحوه بازیابی و جستجوی اطلاعات توسط کاربران


از آنجاییکه طرح یک نظام اطلاع رسانی ، باتوجه به حجم ، سرعت مورد انتظار و بازیابی اطلاعات ، بدون استفاده از تکنولوژی نوین امکان پذیر نمی باشد،. لذا بازیابی و جستجوی اطلاعات در کتابخانه از طریق یک نرم افزار اختصاصی به نام (فرزانه) که در سال 1374 توسط برنامه نویسان شرکت داده پردازی طراحی شده است ، صورت می پذیرد.
ازطریق این نرم افزار کلیه اطلاعات کتب (لاتین و فارسی) ، مقالات ، مجلات و همچنین عناوین لوح های فشرده موجود در کتابخانه ، از طرق مختلف جستجو (عنوان ، موضوع و نویسنده) قابل دستیابی می باشد.


نحوه انتخاب و خریداری کتاب


انتخاب منابع اکثراً بر اساس کاتالوگ هایی که در ابتدای هر سال بنابر سفارش قبلی به کتابخانه ارسال گردیده است، انجام می شود . کتابخانه کاتالوگ های مذکور را پس از ارسال به ادارات کل و امور مستقل شرکت و جمع آوری نقطه نظرات متخصصین و تایید نهایی مدیر مربوطه پس از بررسی و تطبیق با موجودی کتابخانه ، در لیست خرید جدید قرار می دهد.
لازم به ذکر است خرید کتب لاتین ازنمایشگاه بین المللی کتاب که در اردیبهشت ماه هرسال در تهران برگزار می گردد ، صورت می پذیرد و کتب فارسی هم از طریق ناشرین داخلی بر اساس نیاز کارکنان ، استادان دانشگاه و دانشجویان از نمایشگاه مذکور تهیه و خریداری می گردد. همچنین در طول سال بصورت جزیی کتابهای چاپ جدید خریداری می شود. درمرحله نهایی کتاب های خریداری شده پس از آماده سازی و سازماندهی ( رده بندی کنگره LC) در چرخه امانت کتابخانه قرار می گیرد .


 
   

COPYRIGHT©2020 مرکز آموزش عالی انفورماتیک علمی - کاربردی شرکت داده پردازی ايران
.تمامي حقوق مریوط به مرکز آموزش عالی انفورماتیک علمی - کاربردی شرکت داده پردازی ايران می باشد